Logotyptävling – Tävla och vinn 1000kr!

Tävlingen är nu avslutad och det går inte längre att skicka in bidrag. Vi önskar alla tävlande lycka till!

Uppsala Systemvetare ska skapa en ny grafisk profil. Vi vill därför ha din hjälp. Eftersom att vår grafiska profil syns på allt föreningen står bakom, på banners, Facebook, föreningens hemsida, väskor, kläder och så vidare, vill vi att NI medlemmar ska ha chansen att skapa profilen!

Vinnaren får förutom äran även ett presentkort till värdet av 1000kr som gäller för allt inom föreningen. Pengarna kan exempelvis läggas på Åre-resan, väskor, kläder och gasquer.

Eftersom att logotypen är en stor del av vårt varumärke, bör den vara anpassad efter vår förening och våra värderingar. Ni har fria händer till att förkorta vårt namn “Uppsala Systemvetare” och välja färg och form efter eget tycke.

Ditt tävlingsbidrag skickas in i en pdf. Detta ska finnas med i tävlingsbidraget:

 • En logga mot vit samt svart bakgrund

  logotyp-exempel

  EXEMPEL PÅ INLÄMNAT BIDRAG. KLICKA FÖR ATT FÖRSTORA.

 • En logga med hela vårt namn Uppsala Systemvetare
 • En logga med vår förkortning (VALFRITT)
 • Färgprofil (VALFRITT)
 • Typsnittprofil (VALFRITT)

Skicka in ditt bidrag senast den 14 NOVEMBER 2016.

Extra information:
Vinnaren koras genom att styrelsen gemensamt godkänner tävlingsbidraget. Som vinnare kan det hända att vi i styrelsen ber dig att ändra i din design något för att anpassa efter särskilda önskemål. Det är därför viktigt att du sparar den förändringsbara originalfilen på din dator.

Ett krav är att loggan är i vektor-form. Denna typ av fil kan du skapa i program såsom Adobe Illustrator. Ett gratis alternativ till detta är Inkscape som går att ladda ner här: https://inkscape.org/en/.

Frågor angående tävlingen skickas till: pr@systemvetenskap.nu

Regler:

 • Upplösning logotyp: Vektor
 • Logotypen ska kunna anpassas efter både svart och vit bakgrund (två versioner går bra)
 • Logotypen ska vara skapad av dig från grunden
 • Ditt tävlingsbidrag ska vara relevant för föreningen
 • Förändingsbar originalfil av din logotyp ska finnas sparad på din dator

Skicka in ditt bidrag här:

Tävlingen är nu avslutad och det går inte längre att skicka in bidrag.